Přátelé kostela Střezimíř

Svatohavelské posvícení a poutní mše svatá

Pro letošek jistě největší akcí našeho novopečeného spolku bylo svatohavelské posvícení, které jsme slavili v sobotu 15.10. Ona to vlastně byla pouť, protože patronem zdejšího kostela je svatý Havel. “Posvícení” je oslava výročí posvěcení kostela, tedy jeho “uvedení do provozu”, nebo chcete-li takové kostelní narozeniny. Jenže u místních je pouť s kolotočema na Vojtěcha podle kapličky na návrší a na svatého Havla bylo vždycky „posvícení“. A tak, nechtíc plést lidem hlavy, jsme slavili „posvícení“.

Do akce se zapojili téměř všechny místní spolky – Labutěnky tančily, SDH postavili stany pro deštivé počasí a otevřeli muzeum, knihovnice pořádaly dílničky a hospoda se postarala o skvělé občerstvení.

Protože pouť je odjakživa věcí kostelní, odehrával se hlavní program na původní střezimířské návsi hned pod kostelem. Akci zahájily Labutěnky, pak zpívala Eliška Ševčíková a nakonec hráli dudáci ze Sedlčan. Mezitím probíhal jarmark a prohlídky kostela. Mnoho rodin s dětmi si prošlo šipkovanou Putování se svatým Havlem a jeho medvědem. Nevím, jestli se u otázek více zapotili děti nebo rodiče.

Odpoledne bylo završeno slavnostní mší, kterou doprovodil sedlecký chrámový sbor Missou Brevis plzeňského skladatele Zdeňka Lukáše.

Byl to krásný den a zase za rok na viděnou.

 

Zároveň bych tímto chtěla poděkovat všem dárcům do našeho fondu. Ze sbírky na opravu kostelního okénka a z francouzského bazárku bylo vybráno 3030Kč. Celkem máme tak od léta vybráno 9560Kč. Koncem listopadu by mělo být rozbité okénko vyměněno odbornou firmou na opravu historických skel Petr Švamberk z Tábora. Rozpočet opravy je 13 000Kč.

Svatohavelské posvícení a poutní mše svatá

Svatohavelské posvícení a poutní mše svatá